פרסומי PMW
בעקבות תלונה של "מבט לתקשורת פלסטינית", המשטרה פותחת בחקירה פלילית נגד פייסבוק ישראל בגין הסתה לטרור
Share |
Heb-template
בעקבות תלונה של "מבט לתקשורת פלסטינית", המשטרה פותחת בחקירה פלילית נגד פייסבוק ישראל בגין הסתה לטרור
 
מאת איתמר מרכוס, 21/10/2021
 • מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" הגיש תלונה ב-23/05/2021 למשטרת ישראל נגד פייסבוק ישראל ונגד המנכ"ל שלה על עבירה של סיוע להסתה לטרור של תנועת פת"ח בניגוד לסעיף 24(ב)(1) לחוק המאבק בטרור.

 • משטרת ישראל הודיעה ל"מבט לתקשורת פלסטינית" כי נפתחה חקירה רשמית בעקבות התלונה. העונש הצפוי לאדם אשר "מפרסם קריאה ישירה לביצוע מעשה טרור" הוא עד 5 שנות מאסר.

 • רקע: באפריל ובתחילת מאי השנה, הרשות הפלסטינית ותנועת פת"ח, שתיהן בהנהגת מחמוד עבאס, פעלו באופן יזום להסתה לאלימות ולטרור. האוכלוסייה הפלסטינית רגזה על כך שעבאס ביטל את הבחירות הפלסטיניות כדי למנוע ניצחון של חמאס, ועבאס ניסה להסיח את דעתם עם גל נוסף של טרור ואלימות "למען הגנת ירושלים". עם יותר מרבע מיליון עוקבים, הערוץ שבחרו הרש"פ ופת"ח לקדם את האלימות והטרור, היה עמודי הפייסבוק של פת"ח. 

 • ב-09/05/2021 מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" פנה לחברת פייסבוק בהתראה, וכתב למנכ"ל החברה, עדי סופר תאני, כי פת"ח משתמשת בעמודי הפייסבוק השונים שלה כדי לפרסם קריאות ישירות לביצוע מעשי טרור. "מבט לתקשורת פלסטינית" דרש שחברת פייסבוק תסגור את העמודים האלה של פת"ח.

 • המכון הוסיף והזהיר: "באם לא תפעלו בזמן שהאלימות משתוללת, וכאשר פת"ח וראשיה ממשיכים לנצל לרעה את פלטפורמת פייסבוק כדי להפיץ אלימות, לא תיוותר לנו ברירה אלא להגיש תלונה רשמית למשטרת ישראל נגד פייסבוק בכלל, ונגד בעלי תפקידי מפתח בפרט, בגין סיוע לאלימות. אנו מצפים לתגובתכם המהירה." [מכתב המכון, 09/05/2021]

 • עם זאת, פייסבוק המשיכה במדיניותה של מתן במה לפת"ח לפרסם חומרי הסתה לשנאה ולטרור, ולפרסם קריאות ישירות לביצוע פעולות טרור, ובכך ללבות את הטרור בירושלים ובשאר אזורי הארץ בזמן הלחימה של צה"ל בעזה מול חמאס.

 • מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" הגיש תלונה במשטרת ישראל על הסתה לטרור נגד פייסבוק ישראל והמנכ"ל שלה, ולאחרונה התקבלה תשובה ממשטרת ישראל, כי נפתחה חקירה בעקבות התלונה שהוגשה. בהינתן הראיות הברורות (ראו להלן) אנו מקווים שהמשטרה תפעל במהירות כדי להחליט האם יש מקום להגשת כתבי אישום נגד בכירי פייסבוק ישראל שקיבלו את ההחלטות לאפשר לפת"ח להשתמש בפייסבוק כדי לעודד טרור. בנוסף אנו מקווים שהמשטרה תורה על סגירת עמודי הפייסבוק של פת"ח, אשר, כפי שהראה המכון, פעלו במשך שנים לליבוי הטרור.

מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" הגיש תלונה למשטרת ישראל נגד פייסבוק ישראל ונגד המנכ"ל שלה, עדי סופר תאני, על הסתה לטרור לפי סעיף 24(ב)(1) לחוק המאבק בטרור. התלונה הוגשה ב-23/05/2021. מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מתריע מזה שנים על כך שפייסבוק משמשת כמרכיב מרכזי במערך ההסתה לטרור של פת"ח, וסיפק לפייסבוק מאות דוגמאות של עידוד טרור ושנאה בעמודי הפייסבוק של פת"ח. אלה מתועדים במספר גדול של פרסומים ודיווחים של "מבט לתקשורת פלסטינית". חברת פייסבוק טוענת שהיא נוקטת במדיניות נוקשה של מחיקת שיח שנאה ועידוד אלימות, והיא אכן סוגרת חשבונות אחרים של משתמשי פייסבוק. יחד עם זאת, פייסבוק החליטה להשאיר את העמוד הרשמי של פת"ח פתוח, ובכך היא מאפשרת לפת"ח להמשיך להפיץ שיח שנאה נגד ישראל, להאדיר מחבלים שרוצחים ישראלים, ואף להוות פלטפורמה לקריאות של פת"ח לאלימות ולטרור. בהתחשב בחשיבות הרבה של הרשתות החברתיות כגורם המפיץ הסתה וקריאות לאלימות, התנהגותה של פייסבוק מסכנת חיים, והיא מציבה את החברה כגלגל מרכזי במערך ההסתה לטרור של פת"ח.

בתלונה למשטרה שהגיש המכון נגד פייסבוק ישראל צוין כי בתאריך 08/05/2021, עם תחילתו של גל זעם ואלימות ערבית בירושלים שכלל תקיפות נגד שוטרים ישראלים ונגד יהודים שצעדו ברחובות ירושלים, פת"ח השתמשה ב-9 עמודי פייסבוק שונים שלה, כולל העמוד הרשמי שלה שיש לו 234,305 עוקבים, על מנת להפיץ את קריאת פת"ח לאלימות, שכללה את הדברים:

"תנועת פת״ח על כלל מרכיביה קוראת להמשיך את ההתקוממות הזו... פת״ח קוראת לכולם להעלות בימים הבאים ובשעות הבאות את רמת העימות באדמות הפלסטיניות ובנקודות החיכוך ובכבישי המתנחלים."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 08/05/2021, (כניסה אחרונה: 19/10/2021);
עמוד הפייסבוק של מחמוד אל-עאלול, סגן יו"ר תנועת פת"ח;
עמוד הפייסבוק של המשמר הנשיאותי של הרש"פ;
עמוד הפייסבוק של חבר הועדה המרכזית של פת"ח, רווחי פתוח`
עמוד הפייסבוק של תנועת פת"ח / סניף חברון;
עמוד הפייסבוק של תנועת הצעירים הסטודנטיאלית של פת"ח (השביבה);
עמוד הפייסבוק של תנועת פת"ח / סניף צפון עזה;
עמוד הפייסבוק של תנועת פת"ח / סניף מחנה ח'אן אלשיח';
עמוד הפייסבוק של תנועת פת"ח – סניף סוריה]

חשוב לציין, פייסבוק גם שיחקה תפקיד מרכזי בהפצת הקריאות של פת"ח להתחלת האלימות. יושב ראש הרש"פ, מחמוד עבאס, לקראת ביטולן של הבחירות הפלסטיניות הקרבות, נזקק לאירועי אלימות שיסיחו את דעת האוכלוסייה מהכעס שעמד להגיע עקב צעד זה. כפי שעבאס ופת"ח כבר עשו בעבר, הם השתמשו בעניין הדתי של 'ההגנה על מסגד אל-אקצא' כעילה להסתה ולקריאה לאלימות. פת"ח החלה להפיץ באמצעות פייסבוק סרטון עם קטע מנאום של עבאס בשנת 2014, שבו הוא קורא לאלימות בשם ההגנה על מסגד אל-אקצא. פת"ח לא ציינה בפוסט שלה שמדובר בסרטון מ-2014, והרושם המועבר הוא כי הקריאה לאלימות היא עכשווית. פלסטיני שצופה בסרטון הזה בפייסבוק, סביר שיחשוב שעבאס אומר את הדברים באותו יום, כאשר הטקסט המתאר את הסרטון אומר בזמן הווה: "המסר של נשיא מדינת פלסטין מחמוד עבאס אל בני עמנו בירושלים – אנו נגן על ירושלים בחיינו. תחי פת"ח, השומרת על ארצנו, על מקומותינו הקדושים ועל עמנו." [עמוד הפייסבוק של נציבות ההסברה והתרבות של פת"ח, 23/04/2021 (כניסה אחרונה: 20/10/2021)]

בנאום, עבאס הגדיר את הנוכחות היהודית בהר הבית בתור "טימוא" של מסגד אל-אקצא ורחבותיו, ואמר לפלסטינים: "הם [היהודים] באו ואין הם צריכים לבוא בשערי מסגד אל-אקצא (כלומר, הר הבית). נמנע מהם להיכנס למסגד בכל דרך שתהיה." פת"ח הפיצה את הקריאה הזו בעמודי הפייסבוק שלה בידיעה שעבאס עומד לבטל את הבחירות הפלסטיניות

יומיים בלבד אחר כך, בתוך גל אירועי אלימות וטרור שהתחיל בירושלים, שוב נעשה שימוש בפייסבוק כדי לעודד את הטרור עוד יותר, כאשר חבר הוועד המרכזי של פת"ח, תוופיק טיראוי, פרסם פוסט שבו אמר כי 'ההתנגדות' – כלומר פעולות אלימות וטרור נגד ישראל – היא 'מצוות חובה על האדם היחיד' – כלומר ציווי אסלאמי המחייב אדם יחיד. באותו פוסט קילל טיראוי כל מוסלמי שנמנע מלהשתתף במעשי האלימות נגד ישראל, ואמר שאדם כזה הוא 'שטן אילם':
חבר הועדה המרכזית של תנועת פת"ח תוופיק אלטיראוי ...  אמר כי ההתנגדות של תושבי ירושלים לכיבוש (כלומר, התקפות נגד שוטרים ישראלים ונגד יהודים) היא מערכה קדושה שהם נלחמים בה לבדם, והחשיב את התמיכה בהם, ההגעה אליהם וההשתתפות איתם במערכת ההגנה על ירושלים והמקומות הקדושים, כמצוות חובה על האדם היחיד [פַרְצְ' עַיְן וְאגִ'בּ], וכל מי שמשתמט מכך הוא 'שטן אילם' (כלומר, מי ששותק על עוול ['שַיְטָאן אַחְ'רס']) שבשתיקתו ובפסיביות שלו מאפשר לכיבוש לשלוט בעריצות על הפלסטינים תושבי ירושלים, על העיר הקדושה, ועל המקומות הקדושים.
[עמוד הפייסבוק של תוופיק טיראוי, חבר הועדה המרכזית של פת"ח, 25/04/2021
(כניסה אחרונה: 19/10/2021)]

ב-26/04/2021 פת"ח פרסמה בפייסבוק פוסט נוסף, אשר עודד ילדים פלסטינים להשתתף במעשי אלימות וטרור, במלים: "אל תסתכל על גילי הצעיר." בתמונה הנלווית לטקסט נראים ילדים המשתתפים במעשי אלימות.

כיתוב: "אל תסתכל על גילי הצעיר, הסתכל על גודלה של המולדת בתוך לבי.
#אין בחירות_בלי_ירושלים –
נציבות ההסברה והתרבות [של פת"ח]"
ב-10/05/2021, פת"ח קראה להמונים בשכם, באמצעות פייסבוק, "להסלים את ההתנגדות... הבה נבעיר את האדמה מתחת לרגלי הכיבוש." [עמוד הפייסבוק של פת"ח – סניף שכם, 10/05/2021  (כניסה אחרונה: 19/10/2021)]

ב-12/05/2021, בזמן שהשתולל גל של טרור ואלימות בערים המעורבות היהודיות-ערביות הישראליות, פת"ח שוב השתמשה בפייסבוק כדי להסית ולשלהב את הציבור הערבי בישראל לצאת באלימות ובטרור. היא פרסמה פוסט עם סרטון וידאו ושיר עם הכותרת: "האש התלקחה והרובה שר." בסרטון נראים צעירים המונים מתפרעים ברחובות, שורפים והורסים ומתעמתים עם המשטרה באלימות. השיר מתמקד במתפרעים בישראל "מעכו עד טירה" – שתי ערים בישראל – ומכנה אותם 'הפידאים' (כלומר, לוחמים המקריבים את עצמם). על מנת לוודא שכולם יבינו שזוהי קריאה לטרור בעמוד הפייסבוק, הסרטון כלל את המלים: "שחר החירות נצבע בדם":
מילים: "האש התלקחה והרובה שר
הו מולדת, בקשי את הצעירים וייחלי
האש התלקחה מעכו לטירה ...
[הילדים] התבגרו אך לא שכחו את המולדת.
מי יכול לשכוח את גן העדן פלסטין? ...
האש התלקחה, כראמה, כראמה
הפלסטינים יחד עם כל הגיבורים
הופיעו פידאים [כלומר, לוחמי הקרבה עצמית], ואבוי למי שמתעלם:
שחר החירות נצבע בדם."
[עמוד הפייסבוק של נציבות ההסברה והתרבות של פת"ח, 12/05/2021
(כניסה אחרונה: 19/10/2021)]
פלסטינים וערבים ישראלים הגיבו לקריאות של הרש"פ/פת"ח לטרור. בתוך ישראל הוצתו 112 בתים של יהודים, 386 בתים של יהודים נבזזו ו-673 ניזוקו. 849 מכוניות הוצתו, והיו 5,018 אירועים של זריקת אבנים וסלעים. 10 בתי כנסת נשרפו באופן חלקי או כליל. בתגובה, מספר קטן של יהודים תקפו ערבים או פגעו ברכושם, בקנה מידה קטן. לא נשרף אף מסגד. 13 בתים של ערבים ניזוקו. 13 מכוניות בבעלות ערבית נשרפו, והיו 41 אירועים של זריקת אבנים וסלעים על ידי יהודים. [המקור: אתר וואלה, 16/05/2021]

בהתחשב בדברים אלה ובראיות אחרות של עידוד טרור בפייסבוק, ובנזק הנגרם עקב ההסתה, מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מקווה שהמשטרה תפעל במהירות כדי לחקור את האנשים האחראים לכך בפייסבוק ישראל.

בנוסף, "מבט לתקשורת פלסטינית" קורא לחברת פייסבוק להפסיק להוות פלטפורמה עבור הרש"פ /פת"ח להאדרת טרור ולעידוד טרור, ולסגור את העמודים של פת"ח אשר, כפי שהראה מכון "מבט לתקשורת פלסטינית", פעלו במשך שנים לעידוד הטרור.

בנוסף, "מבט לתקשורת פלסטינית" יפנה לכל חברינו בקונגרס של ארה"ב כדי לבדוק אם הקונגרס יחקור ויקבע באיזו מידה פייסבוק ארה"ב ומארק צוקרברג היו מעורבים בהחלטות לאפשר לפייסבוק להוות פלטפורמה עבור פת"ח להסתה לאלימות ולטרור נגד ישראלים ויהודים.

את התלונה המלאה של "מבט לתקשורת פלסטינית" שהוגשה למשטרה, יחד עם ראיות נוספות החושפות את השימוש של פת"ח בפייסבוק בשביל להסית לאלימות וטרור, ניתן לקרוא כאן בעברית וכאן באנגלית. כמו כן להלן מצורף נוסח התלונה בעברית:

--------------------------------------------------------------------------------------

23 במאי 2021 
                                    י"ב   בסיוון  התשפ"א

לכבוד               
מפכ"ל משטרת ישראל - רב ניצב קובי שבתאי

באמצעות פקס: 02-5428118

אדוני המפכ"ל הנכבד, 

הנדון: הגשת תלונה נגד חברת פייסבוק ישראל והמנכ"ל שלה בגין הסתה לטרור

1.    הננו מתכבדים להגיש בזאת תלונה נגד חברת פייסבוק ישראל ומנכ"לה, הגב' עדי סופר תאני, וזאת בגין עבירה של סיוע להסתה לטרור, לפי סעיף 24(ב)(1) לחוק המאבק בטרור.

2.    כאשר האלימות שוב מתלקחת בירושלים בימים אלה, פת"ח - הארגון והנהגתו - שוב משתמש לרעה בפלטפורמת פייסבוק כדי להלהיט את הרוחות ולהסית לאלימות ולטרור.

3.    לאחר ימים של אלימות וטרור בירושלים נגד יהודים ונגד כוחות הביטחון, בפוסט בעמוד פייסבוק הרשמי שלה (https://www.facebook.com/officialfateh1965/), פת"ח פרסמה קריאה "להעלות ... את רמת העימות" דהיינו, קריאה ישירה ומפורשת לטרור:
"תנועת פת״ח על כלל מרכיביה וסגל הנהגתה קוראת להמשיך את ההתקוממות הזו... תנועת פת״ח קוראת לכולם להעלות בימים הבאים ובשעות הבאות את רמת העימות באדמות הפלסטיניות ובנקודות החיכוך ובכבישי המתנחלים."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של תנועת הפת"ח, 08/05/21]
 ניתן לעיין בפוסט המקורי בכתובת:
https://www.facebook.com/officialfateh1965/posts/2868086966783298
 
הטקסט המלא של הפרסום המסית מצורף למכתב זה כנספח א'.

4.    פרסום ההסתה של פת"ח לטרור שותף בעמודי פייסבוק רבים ובכללם:

 • בעמוד הפייסבוק של סגן יו"ר פת"ח, מחמוד אל-עאלול
(https://m.facebook.com/abujihad1965/);
 • בעמוד הפייסבוק של המשמר הנשיאותי של הרש"פ
(https://m.facebook.com/PresidentialGuards/);
 • בעמוד הפייסבוק של רווחי פתוח, חבר המועצה המרכזית של פת"ח
 (https://m.facebook.com/Rawhi-Fattouh-%D8%B1%D9%88%D8%AD%D9%8A-%D9%81%D8%AA%D9%88%D8%AD-292460240800738/);
 • בעמוד הפייסבוק של פת"ח בחברון (https://www.facebook.com/fateh.hebron/);
 • בעמוד פייסבוק של פת"ח בסוריה
(https://www.facebook.com/FatehSyria1965/);
 • בעמוד הפייסבוק של השבּיבהּ  (תנועת הצעירים והסטודנטים) של פת"ח
(https://www.facebook.com/shabiba.iug2020/);
 • בעמוד הפייסבוק של פת״ח סניף צפון עזה
(https://www.facebook.com/fadel.rehan1965.2020/);
 • בעמוד הפייסבוק של פת״ח במחנה הפליטים ח׳אן אל־שיח׳   
https://www.facebook.com/%D8%AD%D8%B1%D9%83%D8%A9-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%AD%D8%B1%D9%8A%D8%B1-%D8%A7%D9%84%D9%88%D8%B7%D9%86%D9%8A-%D8%A7%D9%84%D9%81%D9%84%D8%B3%D8%B7%D9%8A%D9%86%D9%8A-%D9%81%D8%AA%D8%AD-%D9%85%D8%AE%D9%8A%D9%85-%D8%AE%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%84%D8%B4%D9%8A%D8%AD-453104081734258/
5.    משום שהשימוש בפלטפורמת פייסבוק להפצת הסתה וקריאות ישירות לאלימות מהווה לא רק הפרה של חוק המאבק בטרור, אלא אף הפרה ברורה של כללי הקהילה של פייסבוק, דיווח מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית' לחברת פייסבוק ישראל על הפוסטים, ודרש שפייסבוק מיד יסגור את כל עמודי פת"ח המסיתים לטרור. פניית המכון לפייסבוק מצורפת כנספח ב'. פייסבוק החליטה להתעלם מהדרישה ובמשך כל ימי האלימות והטרור שנמשכים עד היום, פייסבוק ממשיכה לפרסם את הקריאות לטרור עבור פת"ח. פייסבוק מהוה בזה מנגנון יעיל ומרכזי להוציא קריאות לאלימות וטרור ל 234,305 העוקבים רק בעמוד הרשמי בלבד

6.    סעיף 24(ב)(1) לחוק המאבק בטרור קובע שמי ש"מפרסם קריאה ישירה לביצוע מעשה טרור," דינו מאסר חמש שנים.

7.    יצוין, זמן קצר לפני שפת"ח פרסמה את קריאתה לאלימות, ועוד טרם פרוץ האירועים האלימים בהר הבית, פייסבוק איפשרה לשדר סרטון ארסי ובו יו"ר הרשות הפלסטינית ויו"ר פת"ח , מחמוד עבאס, דוחק בפלסטינים למנוע "בכל דרך" כניסת יהודים (בלשונו של עבאס, היהודים כולם הם "מתנחלים") להר הבית (בלשון עבאס, כל מתחם הר הבית הוא "אל אקצא"). לפי דבריו של עבאס, אל-אקצא וכנסיית הקבר שייכים לפלסטינים בלבד ואין "הם [היהודים] זכאים לְטַמְּאָם."
[מחמוד עבאס (אבו מאזן)]:"אין זה מספיק שנאמר: ישנם מוראבטין. כולנו צריכים להיות מוראבטין ב[מסגד] אל-אקצא. אין זה מספיק שנאמר: המתנחלים כבר הגיעו. הם באו ואין הם צריכים לבוא בשערי מסגד אל-אקצא. נמנע מהם להיכנס למסגד בכל דרך שתהיה. זה המקום הקדוש שלנו, זה אל-אקצא שלנו וזאת הכנסייה שלנו - אין להם כל רשות להיכנס אליהם. אין הם זכאים לְטַמְּאָם. אנחנו צריכים למנוע מהם. שגופינו החשופים יעמדו בפניהם כדי לשמור על מקומותינו הקדושים".
סרטון זה, שמקורו בטלוויזיה הפלסטינית, שודר בעמוד הפייסבוק הרשמי של נציבות ההסברה והתרבות של פת"ח ביום 23 באפריל 2021.

ניתן לעיין בסרטון בכתובת:
https://www.facebook.com/fatehmediaps/posts/4063788457037330

8.    כעבור יומיים בלבד, ביום 25 באפריל 2021, פרסם תוופיק טיראוי, חבר הועד המרכזי של תנועת פת״ח, פוסט ובו הביע הערכתו למחבלים הצעירים שהתעמתו עם כוחות הביטחון. טיראוי הוסיף:
"ממשל הכיבוש נותן חסות לפלישות המתנחלים למסגד אל־אקצא, מארגן אותן ומספק להן הגנה ושמירה כדי שיתאפשרו מעשי התוקפנות שלהם, המתבטאים בטימוא מסגד אל־אקצא ומתן הכשר חוקי לכניסת המתנחלים לרחבות מסגד אל־אקצא, כהכנה לחלוקתו ולשליטה מלאה על ניהולו, וכדי לאפשר לקיצוניים הדתייים היהודים להתחיל לבצע את תכניותיהם השואפות להפקעתו ולבניית המקדש המדומה במקומו, תוך ניצול היות העולם עסוק בענייניו, בצל השבר בעמדה הערבית..."
אף ההסתה הזאת פורסמה בפייסבוק:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10159506670132973&id=122756057972 

9.    ביום 26 באפריל 2021, פרסמה פת"ח עוד פוסט בפייסבוק, ובו עידוד להשתתפות קטינים פלסטינים במעשי טרור, וזאת בדמות תמונה ובה רואים קטינים, אחד רעול פנים, זורקים חפצים.

טקסט בפוסט: "אל תסתכל על גילי הצעיר, הסתכל על גודלה של המולדת בתוך לבי
#אין בחירות_ללא_ירושלים
נציבות ההסברה והתרבות"
המילים "אל תסתכל על גילי הצעיר, הסתכל על גודלה של המולדת בתוך לבי" חזרו עליהם גם בתמונה עצמה.
ראו לעניין זה:
https://www.facebook.com/fatehmediaps/posts/4072197379529771   

10.    בנסיבות אלה, אין, ולא יכול להיות ספק ספיקא, שכאשר ירושלים בוערת ומפלס האלימות עולה, המטרה היחידה של פרסום קריאת תנועת פת"ח, "להעלות ... את רמת העימות," היא הסתה לביצוע מעשי טרור.

11.    הלכה למעשה, קריאת פת"ח, שפורסמה ביום 8 במאי, קראה לעלייה ברמת העימות דווקא ביום 10 במאי - יום שבו מפלס האלימות אכן עלה, ובאופן משמעותי.

12.    פת"ח בחר ביום ה- 10 במאי לעלות את מפלס האלימות משום שבאותו יום ישראל חגגה את האיחוד ההיסטורי של ירושלים.

13.    למותר לציין, שהמעשים שביצעו המחבלים, ובכלל זה מעשי אלימות קשים, בהר הבית ובשכונת שיח' ג'ראח ובאזור העיר העתיקה, עונים על הגדרת המונח "מעשה טרור", כקבוע בסעיף 2 לחוק המאבק בטרור.

14.    ולא זו בלבד, אלא שגם תוך כדי גל האלימות סיפקה פייסבוק לפת"ח פלטפורמה נוחה כדי להמשיך ולהפיץ הסתה וקריאות נוספות לאלימות.

15.    ביום 10 במאי 2021 קראה פת"ח, באמצעות פייסבוק, להמוני העיר שכם לצאת לעימותים מול כוחות צה"ל, "הבה נבעיר את האדמה מתחת לרגלי הכיבוש":
"מתוך תמיכה בתושבי ירושלים המורדים ובמסגד אלאקצא, ומתוך התנגדות לפריצות אליו ולחילולו על ידי המתנחלים הקיצונים, פלגי העשייה הלאומית במחוז שכם קוראים לכם להסלים את ההתנגדות בקווי התפר עם הכיבוש ועם ההתנחלויות. אנו קוראים להמוני 'הר האש' [כינוי לעיר שכם] להגיע למחסום חוארה הצבאי הלילה בשעה 21:30 בדיוק, כדי שיישמע קול ההתנגדות לכיבוש, וכדי להגן על אלאקצא, וכדי לתמוך בצעיריו המורדים. ההתאספות תהיה מול חברת קאיה. הבה נבעיר את האדמה מתחת לרגלי הכיבוש."
ניתן לעיין בקריאה לאלימות בכתובת:
https://www.facebook.com/fatah.nablus/posts/2876682225933436

16.    ביום 12 במאי 2021, פרסמה פת"ח, באמצעות פייסבוק, סרטון שמאדיר ומסית לאלימות. תחת הכותרת "האש התלקחה והרובה שר, הו מולדת בקשי ויחלי לצעירים," על רקע  תמונות של עימותים עם כוחות הביטחון, ובעוד המציאות בשטח בוערת, הסיתה פת"ח את ההמונים באומרה:
"האש התלקחה מעכו לטירה
קבוצת צעירים שגדלו על מחצלת [המשמעות: תיאור של חיי ילדות בעוני]
והנה התבגרו אך לא שכחו את המולדת.
מי יכול לשכוח את גן העדן פלסטין?
האש התלקחה, כבוד, כבוד,
הפלסטינים יחד עם כל הגיבורים,
הופיעו פידאים [כלומר, לוחמי הקרבה עצמית], ואבוי למי שמתעלם
שחר החירות נצבע בדם."
ניתן לצפות בסרטון בכתובת:
https://m.facebook.com/watch/?v=816962705894520&_rdr

17.    ביום 14 במאי 2021, פרסמה פת"ח, באמצעות פייסבוק, עדכון לפיו:
"תנועת פת"ח הדגישה כי תהלוכות המוניות יוצאות כעת מכל הערים הפלסטיניות על מנת להתעמת עם הכיבוש בכל נקודות החיכוך, לפי קריאתם של כל סניפי התנועה..."
ניתן לעיין בעדכון בכתובת:
https://www.facebook.com/officialfateh1965/posts/2872947782963883

במקביל, פרסמה פת"ח, באמצעות פייסבוק, שיר הלל למחבלים הרוגים שעולים על ירושלים:
״לירושלים הולכים שהידים במיליונים, אללה אכבר, אללה אכבר, לירושלים הולכים שהידים במיליונים, הו אם השהיד, אשרייך, הלוואי ואמי הייתה במקומך.״
ניתן לצפות בשיר בכתובת:
https://www.facebook.com/officialfateh1965/videos/988091161929759

18.    ביום 15 במאי 2021, פרסמה פת"ח בפייסבוק עוד דברי הסתה וקריאה נוספת לאלימות. בפרסום, שכוון גם לערבי ישראל, קראה פת"ח:
"לצאת בתהלוכות זעם בכל הערים, הכפרים ומחנות הפליטים, להמשיך את הכוננות והעימות בקווי התפר ובכבישים העוקפים בכל האמצעים האפשריים."
ניתן לעיין בקריאה זו לאלימות בכתובת:
https://www.facebook.com/officialfateh1965/posts/2874212882837373

19.     להשלמת התמונה נציין, שאין זו העבירה היחידה שחברת פייסבוק ומנכ"לה מסייעות לפת"ח לעבור. עמודי הפייסבוק השונים של פת"ח מלאים בפרסומים שבהם דברי שבח למחבלים שונים ובכלל זה (רק מתחילת חודש אפריל 2021):
 • 10 פוסטים שונים שבהם שבח למחבל ח'ליל אלוזיר (המוכר בכינויו אבו ג'האד), שאחראי (לפי דברי הפלסטינים) לרצח 125 אזרחים ישראלים בפיגועים. ראו בעניין זה:
https://www.facebook.com/officialfateh1965/posts/2848520218739973
https://www.facebook.com/officialfateh1965/posts/2849665355292126
https://www.facebook.com/officialfateh1965/posts/2849493575309304
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10159485581917973&id=122756057972
https://www.facebook.com/officialfateh1965/posts/2849776045281057
https://www.facebook.com/fatehmediaps/posts/4044435972305912
https://www.facebook.com/PresidentialGuards/posts/3736351669776037
https://www.facebook.com/fatah.nablus/posts/2859558024312523
https://www.facebook.com/fatah.nablus/posts/2859236717677987
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=4188853961166596&id=337638652954832
 • פוסט אחד בשבח המחבל מוחמד עודה (המוכר בכינויו "אבו דאוד") שלקח חלק בתכנון וברצח הספורטאים הישראלים באולימפיאדה במינכן:
https://www.facebook.com/officialfateh1965/posts/2852039425054719
 • 4 פוסטים בשבח המחבל מרוואן זלום שהיה אחראי לפיגועים רבים באזור חברון: שלח את המחבל שרצח התינוקת שלהבת פס ב-26/03/2001; סיפק את המטען למחבלת המתאבדת שהתפוצצה בתחנת אוטובוס בכניסה לשוק מחנה יהודה בירושלים ב-12/04/2002, והביאה למותם של 6 בני אדם ולפציעתם של כ-80 איש; עמד בראש ההתארגנות שהניחה מטען חבלה באדורים שמדרום לחברון, שהביא למותו של סרן שי כהן ב-09/07/2001; ויזם את פיגוע הירי בכניסת לקריית ארבע ב-12/07/2001, שהביא למותו של אדם אחד.
https://www.facebook.com/fatehmediaps/posts/4059311684151674
https://www.facebook.com/fatehmediaps/posts/4059049544177888
https://www.facebook.com/fateh.hebron/posts/2288643831279615
https://www.facebook.com/fateh.hebron/posts/2288395664637765
20.    מעבר לכל האמור לעיל, הרי שחברת פייסבוק אף סייעה לניסיונות של פת"ח לשבש חקירה של פיגוע. בסמוך לאחר פיגוע הירי שאירע ביום 2 במאי 2021, ושבו נפצעו שלושה אנשים, שאחד מהם, יהודה גואטה ז"ל, מת לאחר מכן מפצעיו, אחד מעמודי הפייסבוק של פת"ח פרסמה קריאה לתושבי האזור ובה דחקה להשמיד חומר ראיות:
"עמנו המהולל, בני עמנו הנכבדים, אנו קוראים לכם להיפטר מהחומרים שנשמרו במצלמות בתיכם או בתי העסק שלכם היום, ולא להעביר ביניכם אף חומר תקשורתי שמפיץ הכיבוש."
קריאה זו, לשבש חקירה מסוג פשע, פורסמה בכתובת:
https://www.facebook.com/fatah.nablus/posts/2871180726483586
   
21.    הואיל וחברת פייסבוק והגב' תאני החליטו להמשיך ולשמש פלטפורמה לארגון פת"ח לפרסם קריאות לאלימות וטרור, ואף ממאנות להסיר את הפוסטים המסיתים לטרור ולאלימות של ארגון פת"ח, על אף העובדה שתוכן הפוסטים הובאו לידיעתם, אין אלא להניח שהדבר נעשה כהחלטה מודעת וכשותפות עם ארגון פת"ח להפיץ הסתה לטרור.

22.    והואיל וחברת פייסבוק אינה סוגרת את עמודי פת"ח וממאנת להוריד את פרסומי פת"ח שבהם שבח והלל למחבלים רוצחים, ואף מסייעת לפת"ח לשבש חקירה של פיגוע, אין אלא להניח שהדברים נעשים כהחלטה מודעת וכשותפות של חברת פייסבוק עם פת"ח.

23.    על יסוד האמור לעיל, אנו דורשים כי תיפתח חקירה נגד חברת פייסבוק ומנכ"לה.


בברכה,
           איתמר מרכוס                          מוריס הירש
               מנהל                          ראש המחלקה המשפטית
מבט לתקשורת פלסטינית            מבט לתקשורת פלסטינית