פרסומי PMW
פת"ח רוצה בטרור
Share |

פת"ח רוצה בטרור 

  • פת"ח מודיעה: התנועה "עברה לשלב חדש של עימות עם הכיבוש"
  • פת"ח נוטלת אחריות על פעולות מאבק מזוין של גדודי אל-אקצא
  • אזהרה: פת"ח והרש"פ עלולות להשתמש במותו של מחבל כלוא שכיום סובל מסרטן סופני כדי ללבות ולעודד טרור 

מוריס הירש, עו"ד

 

בעקבות הפיגוע אמש שבו נהרג רס"ן בר פלח, וחוסלו שני מחבלים, הודיעה תנועת פת"ח, שבראשה עומד יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, שהיא "עברה לשלב חדש של עימות עם הכיבוש". 

בהודעה שפורסמה בעמוד הפייסבוק הרשמי של תנועת פת"ח נאמר:

"ההודעה התפרסמה, תנועת פת"ח עברה לשלב חדש של עימות עם הכיבוש. השימוש בנשק להגנה עצמית הוא זכות המעוגנת בחוק ובהיסטוריה.

#גדודי_השהידים_של_אלאקצא."

 

[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 13/09/22] 

לפוסט המקורי צורף סרטון שבו מוצג, בין היתר, קטע מנאום שנשא בכיר פת"ח עבּאס זכּי, ובו אמר:

"[אנחנו כעת,] בשם פת"ח, בתהליך של המרצה, בתהליך של סיום שלב שבו הם [הישראלים] חשבו שהעניינים הסתיימו לטובתם. אבו מאזן הבטיח לעולם בשנה שעברה [בעצרת הכללית של האו"ם] שנותרה שנה אחת".

[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 13/09/22] 

על מסך הפתיחה של הסרטון נכתב: "התפרסמה ההודעה," וברקע נראה איש פת"ח חמוש שאומר: "כאשר הגדודים אומרים - הם מבצעים, וכאשר הם מבטיחים - הם מקיימים".

בזמן שזכי נואם, הוסיפה פת"ח בסרטון את הכיתוב:

"גדודי אלאקצא-פלסטין מודיעים על הפעולות (כלומר, פיגועים) שלה באופן רשמי, ותנועת פת״ח נוטלת אחריות על פעולות הזרוע הצבאית שלה, והנהגת פת״ח מודיעה שהיא חזרה לשלב המאבק המזוין"

בהמשך מתנגן סרטון המתעד את פיגוע הירי לעבר דחפור צבאי שבוצע אתמול [13/9] בבוקר  ליד מחסום ג'למה. על המסך נכתב "תנועת פת"ח פוגעת  בצבא הכיבוש, היום בבוקר".

 על רקע תמונות נוספת של חמושים מתנגן שיר שמילותיו:

"איש הפת"ח אינו מפחד מהמוות,

איש הפת"ח, הבער אש, איש הפת"ח

הו גדודי אלאקצא, לחצו חזק [על האויב] ואנו אתכם

אנחנו דור הפת"ח שלא יחזור

אני חוזר לאל-אקצא, זו התגובה

הו צעירי אל-אקצא, קומו [לפעולה] כאש והר געש."

בשלב מסוים בסרטון רואים מחבלים חמושים צועדים, כאשר אחד החמושים נושא תמונה של מחמוד עבאס. 

יצוין שבשלב מאוחר יותר, לאחר שכבר נקלט ונשמר בידי מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית' הפוסט של פת"ח הוסר.

בפוסט אחר שפרסמה פת"ח צוינו שמותיהם של המחבלים שחוסלו, והעובדה כי אחד מהם אחמד עאבד, הוא "קצין במנגנון המודיעין":

"שני השהידים הגיבורים, עבד אלרחמן עאבד ואחמד עאבד, קצין במנגנון המודיעין, מתו כשהידים בחילופי אש עם כוחות הכיבוש ליד מחסום ג'למה."

[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח 14/09/22]

בטקסט שעל התמונה מצוינים שמות שני המחבלים, ונכתב: "מהעיירה כפרדאן ממערב לג'נין, עלו-השמימה בעקבות חילופי-אש עם כוחות הכיבוש במחסום ג'למה מצפון לג'נין"

בפוסט אחר חזרה פת"ח על המסר העקבי אשר משמש לעודד מחבלים לצאת לפעולות הקרבה עצמית, המבוסס על פסוק מהקוראן, ולפיו המחבלים שנהרגו הינם "שהידים" – דרגת קדושה נעלה ומיוחדת באיסלאם – אינם מתים באמת:

"אל תחשוב כי הנהרגים לשם אללה מתים המה. לא, כי חיים הם, ואצל ריבונם  פרנסתם"

[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח 14/09/22 – לפי תרגום הקוראן של אורי רובין, סורה 3: 169]

הטקסט בתמונה המצורפת לפוסט חוזר ומחדד את המסר של פת"ח:

"ברוב כבוד וגאווה

סניף ג'נין בתנועת פת"ח / אזור השהיד נימר מרעי בכפרדאן, וגדודי השהידים של אלאקצא מלווים לכלולות את בניהם השהידים

      השהיד הגיבור אחמד איימן עאבּד       השהיד הגיבור עבּד אל-רחמאן האני עאבּד

אשר עלו השמימה היום, יום רביעי ה-14/9/2022, לפנות בוקר במהלך פעולת-גבורה איכותית נגד כוחות הכיבוש במעבר ג'למה

תהילה לשהידים, החלמה לפצועים, חירות לאסירים וניצחון לעמנו המוראבּט [כלומר, מגן על אדמת האסלאם]"

האדרת שני המחבלים המשיכה גם הבוקר בטלוויזיה הפלסטינית. בתוכנית "פלסטין הבוקר הזה" המגישה שוחחה עם שלושה גורמים.

אחמד מרעי, ראש מועצת כפר דאן, הכפר שממנו יצאו המחבלים, התייחס למחבלים כ"שהידים טהורים... גיבורים" וביקש מאללה לקבל "בברכה את נשמותיהם הטהורים":

"ראשית לכל, אנו מבקשים שאללה יקבל בברכה את נשמות השהידים הטהורים שלנו בכפר דאן, שני השהידים הגיבורים אחמד אימן אבראהים עאבד, השייך למודיעין של מנגנוני הביטחון, המודיעין הפלסטיני, וגם עבד אל-רחמן האני צבחי עאבד. אנו מבקשים שאללה יקבל בברכה את נשמותיהם הטהורות"

[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 14/09/22]

קאהר עאבד, מזכיר פת"ח בכפר דאן, הוסיף כי בני הכפר "משתוקקים להגיע לגן עדן ולהתעמת עם האויב הציוני," וכי הפיגוע היה "פעולה משמעותית מאוד שהכאיבה לאויב הציוני":

"בנינו מחכים להם, בנינו משתוקקים להגיע לגן עדן ולהתעמת עם האויב הציוני שמסתובב בשטח ועושה כל העולה על רוחו, הניצחון יהיה שלנו ואנו נסלק אותם... בפעולה הזו נהרג קצין ציוני, כפי שהאויב הציוני מודה, וגם נהרגו חיילים נוספים. זו הייתה פעולה משמעותית מאוד, שהכאיבה לאויב הציוני".

[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 14/09/22]

חוסין חמאיל, דובר בתנועת פת"ח, האשים כי "עליית המדרגה בהתקפות" על הפלסטינים, מתועדת בהצהרות של ראש הממשלה הישראלי (לא ברור לאיזה ראש ממשלה הוא מתייחס), אשר "התפאר," לדבריו, "בפיתוח אמצעי ההרג והוראות הפתיחה באש נגד הצעירים הפלסטיניים והילדים:

"מה שקורה בג'נין בגדה המערבית בכלל, כלומר עליית מדרגה בהתקפות על בני עמנו, היה ברורומתועד בהצהרות ברורות של ראש ממשלת הכיבוש שהתפאר בפיתוח אמצעי ההרג והוראות הפתיחה באש נגד הצעירים הפלסטיניים והילדים. היום אנו מדברים על צעירים רכים בשנים שהוצאו להורג על ידי כוחות הכיבוש".

[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 14/09/22]

למותר לציין, המחבלים שנהרגו לא היו ילדים או צעירים, אלא בני עשרים ושלוש.

המגישה חתמה את הראיון עם חמאיל בבקשה למסר תנחומים לאנשי מנגנוני הביטחון, וציינה כי "אין זו הפעם הראשונה כמובן שמנגנוני הביטחון מגישים את בניהם ואת חיי בניהם על מזבח הסוגיה הפלסטינית":

המגישה: "דרכך אנו רוצים למסור את תנחומינו לאנשי מנגנוני הביטחון שהכיבוש מנסה לעוות את תדמיתם ולהכתים את המוניטין שלהם, באמצעות מסע שנאה שהוא מנהל נגד מנגנוני הביטחון באמצעות אמצעי התקשורת השונים שלו. אין זו הפעם הראשונה כמובן שמנגנוני הביטחון מגישים את בניהם ואת חיי בניהם על מזבח הסוגיה הפלסטינית והעם הפלסטיני ולמען רוח המהפכה הפלסטינית שעודנה נמשכת והמאבק העממי".

[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 14/09/22]

כפי שציינה המגישה, ההשתתפות של מנגנוני הביטחון של הרש"פ בטרור אינה חדשה. בעבר התפארו מנהיגים פלסטינים בשיעורי ההשתתפות של אנשי המנגנונים הפלסטיניים בטרור, ואף בחלקם בין ההרוגים בפעילות הטרור.

רק בימים האחרונים חשפה תנועת פת"ח שחוליית המחבלים שפעלה במשך חודשים מהעיר שכם, וביצעה מספר רב של פיגועים, הוקמה למעשה על ידי קצין במנגנון הביטחון של הרש"פ.

בפוסט שפרסמה בפייסבוק, על רקע חיסול חברי החוליה בשכם, כתבה תנועת פת"ח:

"גיבורינו השהידים אדְהם מבּרוכּה, מוחמד א-דח'יל, אשרף אל-מבּסלַט ואבְּרָאהים אל-נאבּולסי, עבּוד סובח, אסלאם סובח ומוחמד אל-עזיזי

והגיבור האסיר עבּד אל-חכּים שאהין, הקצין במנגנוני הביטחון ומייסד קבוצת 'גוב האריות'.

#גדודי חללי אל אקצא

#קבוצת גוב-האריות

#הר האש [כלומר, כינוי לשכם]

[עמוד הפייסבוק הרשמי של תנועת פת"ח 03/09/2022]

ההצהרות הלוחמניות של פת"ח אינן נאמרות בחלל ריק, אלא על בסיס ניסיון ממשי של התנועה להעלות את מפלס האלימות.

בהתייחסו לדיווח על מותו של פלסטיני בעיירה קבּאטיה, טאהר זכּארנה, מירי של צה"ל, אמר עטא אבו-רמילה, מזכיר פת"ח בג'נין, כי "אנשי ההתנגדות תוקפים בכל האזורים." בהתייחסו לפעילות כוחות צה"ל נגד המחבלים, הוסיף אבו רמילה כי "אם הכיבוש רוצה לפלוש [לשטחנו] הוא צריך לבוא עם כל כוחותיו":

"אנשי ההתנגדות כיום תוקפים בכל האזורים, כמו שקרה בפעולת הבקעה [הירי על אוטובוס החיילים] נגד המתנחלים וחיילי הכיבוש. הכיבוש ישלם את המחיר. הדם הטהור הזה, אם ירצה האל, לא יישפך לריק [ללא נקמה]. אם הכיבוש רוצה לפלוש הוא צריך לבוא עם כל כוחותיו. העם הפלסטיני הוא עם חופשי, והוא יביס את הכיבוש, אם ירצה האל".

[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 05/09/22]

מספר ימים קודם, השתתף אבו רמילה באירוע לזכרם של שני מחבלים בשכם. בדבריו אמר כי "הדרך" של הפלסטינים היא "התנגדות", וכי "רק באמצעות הרובה תשוחרר פלסטין":

"אנחנו בשם תנועת פתח בג'נין, באנו לשכם כדי להדגיש את אחדות הדם והשהידים, ושדרך עמנו הפלסטיני היא דרך ההתנגדות, ועמנו הפלסטיני אומר היום כי השפה בינינו ובין הכיבוש היא רק 'ההתנגדות'. הציונים והכיבוש לא רוצים שלום ולא מו"מ, רק באמצעות הרובה פלסטין תשוחרר"

[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 03/09/22]

על רקע הניסיון של פת"ח להבעיר את השטח, כאן המקום להוסיף אזהרה.

בימים האחרונים מתרבים הדיווחים של הרש"פ ביחס למצבו הרפואי של המחבל נאצר אבו חמיד. אבו חמיד שפוט לשבעה מאסרי עולם בגין אחריותו לרצח אליהו כהן, בנימינן וטליה כהנא, גד רג'ואן, יוסף הבי, אלי דהן וסלים ברקת בפיגועים שונים שהתרחשו בראשיתו של מלחמת הטרור שבה פתחה הרש"פ בספטמבר 2000. נאצר אבו חמיד, משתייך ל"משפחת אצולה" ברש"פ בשל העובדה ששיה מבניה רצחו יהודים - אח אחד נהרג תוך כדי ניסיון מעצרו, וחמישה אחים, לרבות נאצר, מרצים מאסרי עולם. נאצר היה זה שהכריז, בפעם הראשונה, על הקמת גדודי חללי אל-אקצא.

לפני למעלה משנה אובחן אבו חמיד בסרטן סופני, והוא מטופל הן בבית החולים של שב"ס והן, על פי צורך, בבתי חולים אחרים. בימים אלה הוא מאושפז, ככל הנראה, בבית חולים אסף הרופא. למרות שגם בעבר הגזימה הרש"פ בתיאור מצבו הרפואי, הפעם נראה שהמחבל אכן נמצא במצב קשה. כאשר ימות אבו חמיד, תשתמש תנועת פת"ח והרש"פ במותו, כדי להסית לעוד טרור ולעוד פיגועים.

משכך, בטרם ימות, ובטרם תספיק פת"ח והרש"פ לנצל לרעה את מותו כדי להרבות בהסתה, מוצע להכין מענה סדור ובו, בין היתר, יפורטו כל המאמצים והמשאבים שהושקעו בטיפול ברוצח.