פרסומי PMW
הרש"פ מאדירה מחבל האחראי לרצח 7 בני אדם שמת בהיותו בכלא
Share |

הרש"פ מאדירה מחבל האחראי לרצח 7 בני אדם שמת בהיותו בכלא

 

מוריס הירש, עו"ד

המחבל הרוצח, נאסר אבו חְמֵיד מת בכלא הבוקר. אבו חמיד היה ממקימי גדודי השהידים אל-אקצא, אחת מזרועות הטרור של פת"ח, ובמסגרת זו פעל להוציא לפועל פיגועים רבים. הוא נעצר באפריל 2002 והועמד לדין בבית המשפט המחוזי בירושלים. לאחר שהודה באחריותו לרצח 7 ישראלים בפיגועים שונים, ובמספר ניסיונות רצח נוספים, גזר בית המשפט את עונשו והטיל עליו 7 מאסר עולם מצטברים, ועוד חמישים שנות מאסר.

  [הפנים והשמות של הנרצחים בפיגועים של נאסר אבו חמיד]

לאחר מותו, זכה אבו חמיד לשבחים ולהספדים מכל קשת הגורמים הפלסטינים.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס הוביל את להקת משבחי המחבל, כשהוא מכנה את אבו חמיד "המפקד הגיבור... אשר מת כשהיד." עבאס אף הוסיף שבחים ותנחומים לאמו של המחבל ולמשפחתו, שאותה תיאר במלים: "משפחה שהיוותה מופת להקרבה ולעמידה איתנה."

"נשיא מדינת פלסטין מחמוד עבאס הודיע לבני עמנו, ללוחמים ולבני החורין בעולם, על מות השהיד האסיר והמפקד הגיבור, נאסר אבו חמיד, אשר מת כשהיד היום כתוצאה ממדיניות ההזנחה הרפואית המכוונת, 'הרצח האיטי'.
כבוד הנשיא הביע תנחומים ל-'חנסאא של פלסטין', אם השהיד נאסר ואם השהידים, האסירים והפצועים, הלוחמת האיתנה אום נאסר אבו חמיד, ולמשפחתו הלוחמת - משפחה שהיוותה מופת להקרבה ולעמידה איתנה. הוא התפלל לאללה יתפאר ויתהלל שישרה עליהם אורך-רוח ונחמה.
הנשיא הטיל על הכיבוש את האחריות למות-השהידים של אבו חמיד, כתוצאה ממדיניות ההזנחה הרפואית המכוונת של שירות בתי הסוהר של הכיבוש נגד האסירים." 

[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ, 20/12/2022]

הסיבה שעבאס משבח כך את משפחת אבו חמיד, ובמיוחד את אם המשפחה, היא משום ששישה מבני משפחת אבו-חמיד היו מעורבים ברצח ישראלים בשורה ארוכה של פיגועים שונים. עד מותו של נאסר אבו חמיד בכלא, חמישה מבני המשפחה הוחזקו בכלא הישראלי וריצו עונשי מאסר עולם, ואח נוסף נהרג במהלך ניסיון למעצרו. 

ההערכה רבת-השנים של עבאס כלפי אם משפחת אבו חמייד, ב"זכות" בניה הרוצחים, היא כה גבוהה עד שהוא ביקש ממנה, בשנת 2011, להוביל באופן סמלי, את הקמפיין של הרש"פ להתקבל כמדינה באו"ם.

הגם שעבאס מאשים את ישראל – "הכיבוש" – באחריות למותו של אבו חמיד בגלל "הזנחה רפואית", האמת הינה אחרת לחלוטין. בפועל, אבו חמיד אובחן כחולה סרטן הריאות באוגוסט 2021, וזכה לטיפול מקצועי ומקיף, ובכלל זה אשפוזים רבים. הפלסטינים עצמם אומרים מזה כמעט שנה, כי ימיו של אבו חמיד ספורים, והלכה למעשה, רק הטיפול הרפואי שהוא קיבל ממערכת הבריאות של ישראל, האריך את ימיו. וכך תיאר בית המשפט העליון, ברע"ב 1712/22 את הניסיונות של אבו חמיד ופרקליטיו להביא לשחרורו בשל מחלתו:

"המבקש הורשע בשנת 2002, בין היתר, בפעילות בארגון טרור, רצח, ניסיון רצח;והובלת נשק שלא כדין, ונגזרו עליו 7 מאסרי עולם ו-50 שנות מאסר נוספות. כעולה מהחומרים שלפניי, בשנת 2021 הדרדר מצבו הרפואי של המבקש והוא עבר ניתוח לכריתת אונת ריאתו השמאלית. לאחר שחלה הדרדרות נוספת במצבו הבריאותי, הגיש ביום 1.6.2022 בא כוחו של המבקש בקשה לשחרור מוקדם מטעמים רפואיים דחופים לפי סעיף 7(א) לחוק שחרור על-תנאי ממאסר, התשס"א-2001 או לחלופין לשחרור זמני לפי סעיף 7(ב) לחוק זה (להלן: חוק שחרור על תנאי ממאסר)."

משמע, כבר מאז יום 6 בינואר 2022, מזה כמעט שנה, טוענים אבו חמיד ופרקליטיו שהוא נמצא על ערש דווי. 

גם הרשות לענייני אסירים שאחראית, בין היתר, על תשלום תגמולי הטרור שהרש"פ משלמת למחבלים הכלואים והמשוחררים, הצטרפה לדברי השבח לאבו חמיד, חזרה על האשמות הסרק של עבאס בדבר "הזנחה רפואית הורגת", והוסיפה כי אבו חמיד דחה הצעה להגיש בקשת חנינה לנשיא המדינה (בטעות נכתב ל"ראש ממשלת הכיבוש"), "וזאת בכדי להדגיש את הזכות להמשיך במאבק נגד הכיבוש": 

"הרשות לענייני אסירים הודיעה היום כי האסיר המפקד נאצר אבו חמיד (50) ממחנה הפליטים אלאמערי מת כשהיד בבית החולים 'אסף הרופא', כתוצאה ממדיניות ההזנחה הרפואית המכוונת, 'הרצח האיטי', שאותה נוקט שירות בתי הסוהר של הכיבוש נגד האסירים החולים...
 ראש הרשות לענייני אסירים, קדרי אבו בכר, הטיל את האחריות המלאה למות השהידים של אבו חמיד, על ממשלת הכיבוש הישראלי, על מנגנוניה הצבאיים ועל שירות בתי הסוהר. הוא דרש מהעולם ומהקהילה הבינלאומית לשים קץ לטבח הישראלי המתמשך נגד האסירים הפלסטינים.
לאורך החודשים האחרונים נכשלו כל הניסיונות המשפטיים להביא לשחרורו, והכיבוש סירב בכמה דיונים בבית המשפט לבקשה לשחררו מוקדם.
יצוין כי השהיד אבו חמיד דחה הצעה שהגיש עורך דינו, לבקשת 'חנינה' מראש ממשלת הכיבוש... וזאת בכדי להדגיש את הזכות להמשיך במאבק נגד הכיבוש, ומתוך כבוד לדרכם של השהידים וחבריו האסירים..."

[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ, 20/12/2022] 

תנועת פת"ח, שבראשה עומד מחמוד עבאס ושממנה צמחו גדודי חללי אל-אקצא, היללה את אבו חמיד בתור "גיבור... אשר היווה מקרה מיוחד של מאבק מאז הצטרפותו לתנועה":

"תנועת פת"ח הודיעה להמוני בני עמנו הפלסטיני, לאומה הערבית ולבני החורין בעולם, על מות השהיד שלה, האסיר הגיבור, המפקד נאסר אבו חמיד, אשר מת כשהיד היום (יום ג') כתוצאה ממדיניות ההזנחה הרפואית המכוונת מצד שלטונות הכיבוש הישראלי.
בהודעה של נציבות ההסברה, התרבות והנחלת האידיאולוגיה, הוסיפה תנועת פת"ח: 'אנו מודיעים על מותו של השהיד הגיבור הזה, אשר היווה מקרה מיוחד של מאבק מאז הצטרפותו לתנועה. הוא היה אחד ממפקדי השטח הבולטים שלה באינתיפאדות הראשונה והשנייה, ובתוך מחנות המעצר של הכיבוש, וזירות העימות עם הכיבוש. במהלך מסע המאבק שלו הוא לא היסס למלא את חובתו הלאומית'...
פת"ח הדגישה כי הכיבוש... נושא באחריות המלאה למותו כשהיד. היא הוסיפה כי הפשע הכפול שביצע הכיבוש באמצעות הזנחה רפואית מכוונת, וסירוב לשחרר את האסיר אבו חמיד, חושף באופן שאינו משאיר מקום לספק עד לאיזו רמה של פשיזם הגיעה ממשלת הכיבוש.
פת"ח מסרה לח'נסאא של פלסטין, אמו של השהיד נאצר ואם השהידים, האסירים והפצועים, הלוחמת האיתנה אום נאסר אבו חמיד, ולמשפחתו תנחומים חמים..."

 [סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ, ופא, 20/12/2022]

*הערה: הכינוי "חַ'נְסָאא' של פלסטין" ניתן בעקבות דמות של אישה מפורסמת מהתקופה המוקדמת של האסלאם, אשר שילחה את ארבעת בניה לקרב, וצהלה בשמחה לאחר שקיבלה הודעה שכל בניה נהרגו בקרב והיו ל'שהידים'.

ראש ממשלת הרש"פ, מוחמד אשתיה, חזר גם הוא על השבחים לאבו חמיד ועל האשמת הסרק של ישראל במותו:

"ראש הממשלה, מוחמד אשתיה, הודיע על מות האסיר הודיע על מות האסיר נאצר אבו חמיד (50), שמת כשהיד היום (יום ג') בשעות הבוקר במוקדמות בבית חולים ישראלי ממחלת הסרטן.
ראש הממשלה אמר: 'בשמי ובשם הממשלה אני מודיע לעם הפלסטיני במולדת ובתפוצות על מות האסיר המפקד, נאסר אבו חמיד, שמת כשהיד כתוצאה ממדיניות ההזנחה הרפואית המכוונת שנוקט שירות בתי הסוהר נגד האסירים החולים'.
הוא הוסיף: 'אנו מנחמים את אום נאצר העומדת איתן ואת משפחתה. כמו כן, אנו מנחמים את עצמנו ואת עמנו על אובדן לוחם ובן בר לבב של פלסטין, אשר הקריב את חירותו למען הכבוד והחירות של עמו ומולדתו.'ראש הממשלה הטיל על הכיבוש את האחריות למות אבו חמיד כשהיד...."

[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ, 20/12/2022]

המועצה המהפכנית של תנועת פת"ח הצטרפה גם היא לשבחים, תוך שציינה שאבו חמיד "ישב למעלה מ-30 שנה בבתי הכלא של הכיבוש", וזאת תוך רמיזה לכך שמאסרו הנוכחי לא היה מאסרו הראשון, אלא שגם בעבר הורשע אבו חמיד ברצח – ככל הנראה של פלסטיני חשוד בשיתוף פעולה עם ישראל – וזכה, במסגרת יישום הסכמי אוסלו, לשחרור מוקדם ממאסר העולם שהוטל עליו:

"המועצה המהפכנית של תנועת פת"ח הודיעה להמוני בני עמנו, לאומתנו ולבני החורין בעולם על מות השהיד הגיבור, נאצר אבו חמיד.
המועצה אמרה בהודעה מטעמה כי האסיר נאצר אבו חמיד מת כשהיד היום (יום ג') כתוצאה ממדיניות ההזנחה הרפואית המכוונת, "הרצח האיטי", שאותה נוקט שירות בתי הסוהר של הכיבוש נגד האסירים.
עוד נאמר בהודעה: 'נאסר אבו חמיד הלוחם, המבוקש, הפצוע, האסיר והשהיד, ישב למעלה מ-30 שנה בבתי הכלא של הכיבוש. הוא גיבור שתי האינתיפאדות ואחד מסמלי ההתנגדות ותנועת האסירים'.
המועצה המהפכנית הביעה את תנחומיה הכנים לחנסאא' של פלסטין, אום נאצר, למשפחה, לארבעת אחיו שנמצאים מאחורי הסורגים, לתנועתנו ולעמנו. היא שבה והבטיחה ושבה ונשבעה להמשיך בהתנגדות ובמאבק עד לסיום הכיבוש ולשחרור כל אסירי החירות..."

[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ, 20/12/2022]

כדי להמחיש את ההערכה שלה זכה אבו חמיד מכלל הפלגים הפלסטינים, באופן די חריג גם חמאס וגם החזית הדמוקרטית שיבחו אותו וחזרו גם הם על האשמת הסרק:

"דובר תנועת חמאס, חאזם קאסם, הודיע לעם הפלסטיני על מותו של אחד מסמלי העם הפלסטיני, האסיר המפקד נאסר אבו חמיד, 'אשר נלחם עד נשימתו האחרונה, וייצג את העם הפלסטיני'. קאסם הדגיש כי מותו של אבו חמיד כשהיד הוא פשע גדול שביצע הכיבוש נגד האסיר, האסירים והעם הפלסטיני. עוד הדגיש כי הפשע של הכיבוש חייב להיענות בהסלמה ממשית בבתי הכלא של הכיבוש, במטרה לשים קץ למדיניות הנפשעת של הזנחה רפואית...
הוא הוסיף: 'ישנה רשלנות של ממש מצד הרש"פ בכל הנוגע לטיפול בפשעי הכיבוש נגד האסירים בכלא הכיבוש'.
מצידה, החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין הודיעה להמוני בני עמנו ולתנועת האסירים הלאומית על מות האסיר נאסר אבו חמיד, אשר מת כשהיד כתוצאה מהזנחה רפואית מכוונת של הנהלת בתי הסוהר של הכיבוש הישראלי. היא הטילה על ממשלת הכיבוש את האחריות המלאה לפשע הוצאתו להורג."

[דוניא אלוטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 20/12/2022]

*הערה: הכינוי "חַ'נְסָאא' של פלסטין" ניתן בעקבות דמות של אישה מפורסמת מהתקופה המוקדמת של האסלאם, אשר שילחה את ארבעת בניה לקרב, וצהלה בשמחה לאחר שקיבלה הודעה שכל בניה נהרגו בקרב והיו ל"שהידים".