פרסומי PMW
האזרחות הישראלית היא "אזרחות גזענית" שניתנה "בכפייה" ואיש לא יצטער על אובדנה – מצהיר המחבל הרוצח המשוחרר כרים יונס
Share |

האזרחות הישראלית היא "אזרחות גזענית" שניתנה "בכפייה" ואיש לא יצטער על אובדנה – מצהיר המחבל הרוצח המשוחרר כרים יונס

 

  • ברש"פ חוגגים את שחרור המחבל הרוצח
  • מחמוד עבאס לרוצח: "הכרנו אותך כגבר ואמיץ"

   

מאת איתמר מרכוס

ביום שחרורו מהכלא הישראלי, כרים יונס התראיין לערוץ הטלוויזיה הרשמי של הרש"פ, והתייחס לאפשרות שאזרחותו הישראלית תישלל. בתשובה לשאלה של כתב הערוץ, אמר יונס כי האזרחות הישראלית שהוא מחזיק בה היא "אזרחות גזענית" שניתנה לו "בכפייה" ושאיש לא יצטער על אובדנה:

המחבל המשוחרר כרים יונס: "האזרחות הישראלית - יתכן שכולם יודעים - האזרחות הישראלית והדרכון הישראלי הוא הדרכון השנוא ביותר בעולם. זוהי אזרחות שאינה מפארת את מי שנושא אותה. ידוע שהיא אזרחות גזענית. אף אחד לא מצטער על [אובדן] האזרחות הזאת. אולם, אנו נמשיך להתעקש להישאר באדמותינו ובבתינו ועל אדמתנו ובערים ובכפרים שלנו. כך למדנו וכך תהיה מטרתנו תמיד... אנו פלסטינים לפני הכול. תעודת הזהות הישראלית והדרכון הישראלי ניתנו לנו בכפייה. אף אחד לא מצטער על [אובדן] הדרכון הישראלי, ושיעשו את מה שהם רוצים."

[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "פלסטין הבוקר הזה",  05/01/2023]

מי הוא הרוצח כרים יונס ומדוע השתחרר מהכלא?

בשנת 1980 רצחו כרים יונס, יחד עם בן דודו מאהר יונס, שניהם אזרחים ישראלים, את החייל אברהם ברומברג שהיה בדרכו הביתה מבסיסו ברמת הגולן. הם נעצרו והועמדו לדין בשנת 1983. בתחילה הם נידונו לעונש מוות, אך העונש הומתק בערעור והועמד על מאסר עולם. בשנת 2012 הנשיא שמעון פרס קצב את עונשם ל-40 שנות מאסר. מאהר יונס צפוי להשתחרר בעוד כעשרה ימים. המחבל שהכווין את בני הדודים, סאמי יונס, שוחרר בעיסקת שליט ומת לפני מספר שנים.

במסגרת החגיגות זכה יונס לברכות ולביקורים מצד גורמי רש"פ ואש"ף בכירים.

כהוקרה על מעשה הטרור, כרים יונס התמנה בעודו בכלא, על ידי יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, לחבר בוועד המרכזי של פת"ח, וכעת עם שחרורו הוא זכה לברכות מבכירים ברש"פ, באש"ף ובפת"ח.

ראש המברכים היה מחמוד עבאס, המכהן בו זמנית כיו"ר הרש"פ, יו"ר אש"ף ויו"ר תנועת פת"ח:

"ברוך הבא למולדתך ולארצך כשאתה חופשי ומכובד. אנחנו מברכים את עצמנו ואת העם הפלסטיני בחירותך... כל השנים הללו לא השפיעו עליך. הכרנו אותך כגבר ואמיץ, והיום אנו מבקשים מהאל רחמים על הוריך, ואני חושב שהם עכשיו שמחים מאוד לרגל המאורע השמח הזה... אנחנו מקווים לראות אותך בקרוב מאוד כשאתה נהנה ממורל גבוה, כדי להמשיך את המאבק הזה שהתחלת לפני ארבעים שנה. נמשיך גם לפעול למען חירות האסירים והמולדת, וכדי להיפטר מהכיבוש ולהקים את מדינתנו העצמאית שבירתה ירושלים."

[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 06/01/2023]

בתיעוד השיחה שהתפרסמה בעמוד הפייסבוק הרשמי של עבאס, כרים יונס ענה לברכות של עבאס:

כרים יונס: "ברכותיי וברכות כל האסירים לך כבוד הנשיא. אנחנו מעריכים את כל המאמצים שאתה עושה למען האסירים. אבל חשוב יותר מכך שכולם מצדיעים לך, כל האסירים מצדיעים לך... אני אומר לך, המסר של האסירים, אינשאללה בקרוב, שפנינו אל המערכה הזו, ואנו מייחלים שהיא  תתנהל בכל הגאווה... באמצעותך, כבוד הנשיא, ברצוני לברך את כל בני עמנו בכל מקום, בפזורה ובגדה ובעזה ובכל מקום, מאחר שהוא מאמץ לחיקו את הסוגיה [הפלסטינית] ועדיין נאבק כבר מאה שנים. כבר מאה שנים שעמנו נאבק ולא מניף דגל לבן. זה מכיוון שההנהגה שלהם, אינשאללה ימשיכו במאבק עד להשגת הציפיות של בני עמנו לחירות ועצמאות אינשאללה בקרוב מאד. אנו תמיד שאבנו את כוחנו מבני עמנו בכל מקום. אני מודה לבני עמנו על החיבוק ועל קבלת הפנים... תמיד חלמתי על החירות ועל הפגישה עם בני עמי, אבל לקבלת הפנים הזאת אין תקדים, ואני מודה לך מאד על החיבוק, ואנו אינשאללה בקרוב נהיה לצד עמנו, ואם ירצה האל נוכל לשרת אותו, שכן מבחינתנו 40 שנה למען סוגיית פלסטין, זה לא מחיר גדול, ואנחנו מוכנים להקריב עוד 40 שנים למען סוגיית בני עמנו... אנו רואים בכלא שלב ותחנה במאבק. אינשאללה, נשלים את המסע. אני יצאתי, ובקרוב ייצא מאהר, ונמשיך לדקלם עמכם את המנון החירות, את המנון ארצי, את המנון השיבה, והמנון העצמאות, אינשאללה... אני משתוקק מאוד לפגוש אתכם בקרוב, להיות אצלכם ואצל בני עמנו אינשאללה. ושוב, ברכתי לך ולכולם, אני מודה לך מאוד על השיחה הזו, שנתנה לי כוח ונחישות להמשך המאבק, אינשאללה."

[עמוד הפייסבוק של מחמוד עבאס, 05/01/2023]

בהתייחסו למחבלים הכלואים האחרים, חזר מחמוד עבאס על הטענה שהמחבלים הם "לוחמים שביצעו למען עמנו את סוגי המאבק הבולטים ביותר" וכי הרש"פ לא תקבל "שום ויתור בנוגע לאחינו האסירים":

"כל האסירים הם בלבנו, וכולם אחינו, ועניינם מקודש מבחינתנו. לא נקל ראש בעניינם ולא נסכים לשום ויתור בנוגע לאחינו האסירים, בין אם הם ריצו 40 שנה או ארבעים שניות בבתי הסוהר של הכיבוש. הם כולם לוחמים שהקדישו למען עמנו את סוגי המאבק הבולטים ביותר."

[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 06/01/2023]


לאחר עבאס, ראש ממשלת הרש"פ, מוחמד אשתייה, הוסיף את ברכותיו וכתב כי המחבל הרוצח הסב לפלסטינים שמחה וגאווה על עמידתו האיתנה:

"יא כרים יונס, יצאת מבטן הלוויתן ומהחושך של התאים אל השמש של פלסטין, ובקרוב אל חירות המולדת, שכן חרותינו היא חירות פלסטין.
השמחה שאתה מסב לנו היא גדולה, והגאווה שמסבה לנו עמידתך האיתנה גדולה אף יותר. נאחל לשאר אחיך שהמפגש ביניכם יהיה בירושלים המשוחררת."

[עמוד הפייסבוק של מוחמד אשתייה, 05/01/2023]

מחמוד אל-עאלול, סגנו של עבאס בפת"ח, כתב שהמחבל הרוצח "ראוי לכל הכבוד וההערכה":  

"סמל האיתנות, הסבלנות, ההתרסה, אתה ראוי לכל הכבוד וההערכה מאתנו.
האסיר כרים יונס, חבר הוועד המרכזי של פת"ח, חופשי לאחר 40 שנים."

[עמוד הפייסבוק של מחמוד אל-עאלול, 05/01/23]

אל-עאלול לא הסתפק בברכה כתובה ברשת החברתית, אלא אף הגיע, יחד עם בכירים אחרים, לאוהל מיוחד שהוקם במקום מגוריו של יונס על מנת לקבלו בשמחה.

בתמונה משמאל: מחמוד אל-עאלול, כרים יונס, עזאם אל-אחמד (חבר הוועד המרכזי של תפ"ח), בלתי מזוהה ורווחי פתוח, (יו"ר המועצה הלאומית הפלסטינית - גוף שלטוני של אש"ף)

[עמוד הפייסבוק של מחמוד אל-עאלול, 05/01/2023]

ד"ר מחמוד אל-הבאש, יועצו של מחמוד עבאס לענייני דת, והשופט השרעי העליון של הרש"פ, שרק לפני שבועות נשא דרשה במסגד ברמאללה, ששודרה בערוץ הטלוויזיה הרשמי של הרש"פ, ובה טען כי יהודים הם "דמויי-בני אדם... קופים וחזירים", צירף אף הוא את ברכותיו, וכתב שבקרוב כל פלסטין תשוחרר" וכי "אסירינו הגיבורים ייהנו משבירת שלשלאות הכלא.":  

"הוא היטיב עמי כאשר הוא הוציא אותי מהכלא
השלשלת חייבת להשבר. לאחר 40 שנים בבתי הכלא של הכיבוש, כרים יונס נושם את החירות. בקרוב בעזרת אללה כל פלסטין תשוחרר משלשלאות הכיבוש, וכל אסירינו הגיבורים ייהנו משבירת שלשלאות הכלא והסוהר."

[עמוד הפייסבוק של מחמוד אל-הבאש, 05/01/2023]

סברי סיידם, שר החינוך לשעבר של הרש"פ, ציטט שיר של המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש, וכתב: "מזל טוב לכרים יונס לרגל ... החירות לאבירי החירות":

"'אני
מתגעגע ללחם של אמי
ולקפה של אמי
ולמגע היד של אמי.
הילדות גדלה בתוכי
יום אחר יום,
ואני אוהב מאוד את חיי כי
אם אמות
אתבייש בדמעות של אמי.'
מזל טוב לכרים יונס לרגל ... החירות לאבירי ואבירות החירות."

[עמוד הפייסבוק של סברי סיידם, 05/01/2023]

הגם שלא הייתה לכך התייחסות מפורשת, בתקופת כליאתו שילמה הרש"פ לכרים יונס יותר מ-2,143,700 ₪.  עם שחרורו, הרש"פ תשלם לו מענק מיוחד בסך 25,000$, ומבטיחה לו משכורת בגובה משכורת שר ברש"פ. בחודש ספטמבר 2022 הורה שר הביטחון דאז, בני גנץ, לתפוס 335,362 ₪ מהכספים שהרש"פ שילמה לכרים יונס. דרישת מכון "מבט תקשורת פלסטינית" לעצור, לחקור ולהעמיד לדין את המחבל כרים יונס על עבירה נוספת של קבלת כספי הטרור, עדיין תלויה ועומדת בפרקליטות המדינה.