יועצו של עבאס מביע את "גאוותו" במחבלת דלאל מוגרבי, ותומך בכוונה לקרוא לכיכר על שמה
אל-חיאת אל-ג'דידה - 14/03/2011

 
כותרת: "תושבים מתעקשים לקרוא כיכר ברמאללה על שם השהידה דלאל מוגרבי"

     "גורמים פלסטיניים בלתי רשמיים הודיעו אתמול כי הם מתעקשים לקרוא לכיכר ברמאללה על שם השהידה דלאל מוגרבי. זאת בשעה שהרש"פ דוחה את החנוכה הרשמית של הצומת, בשל מחאה מצד ישראל.
יצוין כי ב-13 במרץ חל יום השנה ה-33 למותה של דלאל כשהידה במהלך פעולה צבאית, שאותה היא הובילה בתוך ישראל בשנת 1978.
כמאה תושבים המייצגים אוניברסיטאות ואת התאחדות הסופרים הפלסטיניים התאספו אתמול, ותלו תמונה גדולה, שעליה נכתב השם דלאל מוגרבי, וכן תמונה של הסירה שבה היא נכנסה לישראל.
סגן מזכיר המועצה המהפכנית של תנועת פת"ח, סברי סיידם, אמר לסוכנות פראנס פרס: 'היום נערכה חנוכה עממית של הצומת, והייתה התעקשות לקרוא לצומת הזה על שם השהידה דלאל מוגרבי. כל אחד מאיתנו ניסה בדרכו האישית להביע את גאוותו בשהידה'.
הצומת אמורה הייתה להיחנך במרץ 2010, אולם מחאתה של ישראל על קריאת הצומת על שם דלאל מוגרבי גרמה לרש"פ לדחות את החנוכה הרשמית.
סיידם אמר: 'חנוכת הצומת ומתן שמות לכבישים הם במסגרת סמכותם של מוסדות השלטון המקומי בכל עיר. מה שאני יודע בוודאות הוא שאין נסיגה רשמית [מהכוונה] לקרוא לצומת על שמה של השהידה דלאל'.
...
בכירים בתנועת פת"ח אמרו כי הם החליטו לחנוך את כיכר "השהידה דלאל מוגרבי" בעיר אל-בירה שסמוכה לעיר רמאללה, אף על פי שישראל איימה בעבר להרוס אותה.
מזכיר התאחדות הסופרים הפלסטינים אמר לרויטרס: 'תנועת השביבה הסטודנטיאלית והתאחדות הסופרים הפלסטינים החליטו היום לחנוך את כיכר השהידה דלאל מוגרבי בעיר אל-בירה מתוך תמיכה בקו המאבק, וכדי להוקיר כבוד לשהידים של העם הפלסטיני'.
הוא הוסיף: 'אנו מסרבים להיכנע לתכתיבים הישראליים שלא לחנוך את הכיכר, וצר לנו שאף גורם רשמי בכיר לא הגיע היום לטקס'.
במרכז הכיכר הוצב סלע גרניט, שעליו נחרטה תמונה של דלאל מוגרבי בתוך מפה של פלסטין ההיסטורית, שיצרה צורה של מפרש. במקום אחר בכיכר הוצבה תמונה אחרת של דלאל כשהיא עוטה כפייה פלסטינית ונושאת מקלע קלצ'ניקוב, בנוסף לדיוקן שלה."


הערה: דלאל מוגרבי הובילה את פיגוע כביש החוף, בשנת 1978, בו נהרגו 37 אנשים, 12 מתוכם ילדים.