גרמנו לשינוי
מנהל "מבט לתקשורת פלסטינית" מעיד בפני ועדת החוץ והבטחון של הכנסת
Share |


"הרשות משתמשת בהסתה
כדי ללבות אלימות נגד ישראל"

ועדת החוץ והביטחון תתכנס לדיון בנושא מדיניות ההסתה של הרשות הפלסטינית נגד ישראל. יו"ר הוועדה חבר הכנסת אבי דיכטר אמר: "הנרטיב הפלסטיני בנוי על הסתה. משך שנים ההסתה הייתה תלויה על הקיר ואנחנו טמנו את הראש בחול"
שירית אביטן כהן | 28/5/2017

ועדת החוץ והביטחון בראשות ח"כ אבי דיכטר תתכנס בבוקר (ב') לדיון מיוחד בנושא מדיניות הרשות הפלסטינית, ביחס להסתה נגד ישראל. הדיון רלוונטי מתמיד, מכיוון שהוא נערך פחות מיממה לאחר שנחשף כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, נזף ביו"ר הרשות הפלסטינית בעת ביקורו בישראל. טראמפ זעם על כך שאבו מאזן "רימה אותו" כדבריו ואמר לו "דיברת על מחויבות לשלום, אבל הישראלים אומרים לי שאתה מעורב אישית בהסתה".

מטרת הדיון לבחון את עמדת הרשות הפלסטינית, ואת פעילותה ביחס להסתה המעודדת טרור, וכן להסתה בחברה הפלסטינית ובזירה הבינלאומית נגד מדינת ישראל. בדיון תיסקר בין היתר עשייתה של הרשות לעידוד ההסתה, וכן ידונו מערכת החינוך הפלסטינית, אמצעי התקשורת שבהכוונת הרשות, התמיכה במשפחות מחבלים ובמחבלים הכלואים בישראל.

בדיון ישתתפו נציגים מהמתפ"ש, המשרד לעניינים אסטרטגיים, ראש מרכז המידע למודיעין וטרור אל"מ ראובן ארליך (מיל'), תא"ל (מיל') יוסי קופרווסר, PMW (מבט לתקשורת פלסטינית) ועוד. הם ישטחו את ממצאיהם בנוגע לעשיית הרשות בתחומי ההסתה נגד ישראל.

[...]

בראיון ל-360 מספר איתמר מרכוס, מייסד ומנהל מכון המחקר "מבט לתקשורת הפלסטינית" שישתתף בדיון, על יכולתה של הרשות ללבות את האש נגד ישראל, בהתאם ללוחות זמנים שהיא חפצה בהם. "ההסתה נגד ישראל היא לא רק אוסף של דברים שליליים שמציגים כלפי ישראל. זה נעשה בצורה מסודרת ומחושבת".

"יש הסתה קבועה שמטרתה לעודד שנאה ולשמור אותה על להבה קטנה", מסביר מרכוס ומוסיף לדוגמה "כמו העלילות על כך שאנחנו רוצים להרוס את מסגד אל אקצא, או שאנחנו עושים ניסויים רפואיים באסירים והורגים אותם. יש תוכניות לילדים ברשות המציגות את הישראלים כשטן עם זנב ומסרים על כך שכל ישראל כבושה".

מרכוס מסביר כי בצורה הזו ליבתה הרשות הפלסטינית את האש, והציתה את שתי האינתיפאדות האחרונות.
באמצעות שקרים בנוגע לרצונם של הישראלים להרוס את אל אקצא, ולבנות במקומו את בית המקדש. הסתה דומה לדבריו נראתה ברשות לפני גל הטרור האחרון שהחל ב-2015. "זה מתחיל בפתח וברש"פ בהסתה, ואז בקריאה לאלימות ממש. ההסתה שומרת על השנאה וכשההנהגה זקוקה לאלימות היא עושה מאמץ קטן, ומלבה את הלהבות"

"באוקטובר 2015 הייתה בנושא אל אקצא ישיבת ממשלה של הרשות הפלסטינית, והמלך עבדאללה אמר שלא יתנו לישראלים להרוס את מסגד אלאקצא. עבאס ידע שזה שקר, וגם עבדאללה, אבל חמישים אחוז מהפלסטינים האמינו שישראל תעשה את זה ותקים את המקדש. ההסתה הזו הובילה לאלימות", מוסיף מרכוס.

מרכוס מציין עוד כי כאשר הוא בוחן את תמונת המצב היום הוא רואה מסרים אחרים. "עכשיו אני מאמין שאנחנו בשלב של רגיעה. עבאס מסיבות בינ"ל מעוניין להיראות כמי שאינו מעוניין להראות אלימות. היו לנו הצלחה בנוגע לגילויי הסתה שלו בעולם. ביום שישי דיווחנו על מרכז פלסטיני במימון נורווגי ושל האו"ם שפעל להסתה, ותוך 24 שעות הנורווגים ביקשו את הכסף שלהם בחזרה. היום העולם מקשיב לנו וכך גם טראמפ רואה את המסרים ומתייצב מול אבו מאזן".
[http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/879/971.html]